Jak je obecně známo, tam co je dnes ten ohyzdný „autobusák“, bývával rybník. Pivovarský, nebo také se mu říkalo Zámecký rybník. Bez tohoto rybníka by ještě před padesáti lety nefungovaly hospody, ani pivovar.

Na zrání piva a na chlazení v hospodách byl totiž potřeba led. Námi vypátraný poslední zaměstnanec pivovaru pan Novotný (psali jsme zde) nám potvrdil, že ještě v padesátých letech se v lednu a únoru řezaly kusy ledu ruční pilou, poté se vytáhly na břeh podél pivovaru a po dvou dnech kdy do sebe natáhly mráz je koňským spřežením odtáhly do dvora pivovaru, kde byly dvě lednice (místnosti). Takový led tam pak vydržel až dva roky. Zde je pár ilustračních fotografií z ledování v jiných pivovarech:

Led se pak postupně používal v ležáckém sklepě a hostinští si pravidelně docházeli mezi 7 a 8 hodinou ranní pro bloky ledu do svých výčepních pultů. Dohledali jsme, že na výrobu a distribuci jednoho hektolitru piva, bylo potřeba kolem cca 100 až 150 kg ledu.

V archivu jsme k tomu našli pár zajímavostí. První je třeba dopis z roku 1944 pro úřad práce v Jičíně (pobočka Semily), kde posílají seznam vhodných kandidátů pro ledování:

Zde je dopis lomnických ochotníků z roku 1945, kterým voda z rybníka poškozovala dekorace v suterénu. Žádali pivovar o povolení k postavení ochranné zdi v délce 36m:

A nebo třeba dopis Loveckého klubu z roku 1921 s informací o výlovu a vypuštění městského rybníka v polovině listopadu:

Ale vraťme se zpět k autobusáku. Asi každý soudný člověk uzná, že to našemu městu ubírá na celkovém estetickém dojmu. Víme, že už je zpracován tento projekt (dostupný zde) a shání se na to peníze:

Máme k němu ale pár komentářů. Plocha pro autobusy je minimální, což je super. Nová parkovací stání místo staré hasičárny a v rohu autobusáku jsou potřebná. Dominantní zeleň taky dobrý. Jen ten rybník. Nemohli by ho projektanti zvětšit? Udělat z něj nějakou lagunu třeba o velikosti 5 % původní vodní plochy, která by navodila dojem navrácení rybníka do centra Lomnice? Takto bychom přeci měli navazovat na tradice. Dá se to přece vymyslet vkusně a moderně. Třeba bychom opět mohli jezdit na romatnických lodičkách jako kdysi. V zimě, vrátí-li se mrazy, budeme opět bruslist pod hvězdnou oblohou a jistě se zrodí z tohoto místa i několik krásných vztahů:)….

Jistě, objeví se názory, že projekt je už hotový, peníze už skoro na cestě atd. atd. Ale upřímně – nezkusíme to ještě předělat, prodiskutovat a zapojit do toho názory většiny obyvatel? Pokud se to celé zdrží o rok či dva lidé by to asi pochopili. Konec konců už půl století jsme to vydrželi, tak klidně ty dva roky počkáme, když to bude stát za to!

Pokud s námi souhlasíte, sdílejte tento článek, ať vznikne diskuze.

Děkujeme!