Před sto lety byste mohli v Lomnici a blízkém okolí zajít „na jedno“ do více jak třiceti hospůdek. V tomto seriálu vám postupně některé z nich připomeneme. Dříve to lidi měli co se týká rozhodování mnohem jednodušší. Všude se totiž čepovalo jen to naše, Lomnické. Takže výběr nejspíše probíhal na základě sympatií ke konkrétním hostinským, nebo dokonce příbuzenským vztahům.

Ještě bychom chtěli na toto téma dát řeč s panem Drahoňovským, abychom vám mohli říci i nějaké perličky (články budeme průběžně aktualizovat). Dnes jsme se soustředili na top hospůdky postavené přímo v centru – na náměstí. Snímky jsou pořízené mezi lety 1900 a 1910 a pro náš článek jsme si je vypůjčili z nádherné knížky  Lomnice nad Popelkou pohledem do minulosti od autorů Jaroslava Bárty, Matěje Bárty, Jana Drahoňovského ml., Vladimíra Koblížka, Jaroslava Kaplana a Lenky Morávkové.

Tak tedy od spoda nahoru do „kopce“:

Hostinec na Tvrzi:

Zájezdní hostinec U Koníčka:

V tom domě za hostincem byla v přízemí maštal pro koně, v prvním patře pak ubytování pro hosty.

Hostinec U Truhlářů:

 

Stál hned vedle dnešního „hotelu“ Praha, tam co kdysi sídlila policie – dnes policii najdete blíž spravedlnosti. Hned vedle urnového háje, na mýtické hoře zvané Olymp:)

Řeháčkův hostinec:

 

Dnes hotel Praha. Na snímku je zachycena neznámá společnost na saních dne 10.2. 1901

Hotel Doležal:

Dnes je skrz něj krásný výhled na dominantní kopeček Babylon – sice malý, ale náš!:)

Hostinec u Kvačků (starší název ještě doplníme):

Hostinec Na Rohu a hostinec U Hasiče:

Mimochodem, sbor lomnických hasičů měl základnu hned dvacet metrů od jejich hospůdky – u vjezdu na zámek.

To jsou zatím všechny hospůdky z náměstí. Celkem 8 možností kam zajít na jedno. Jako bonus vám prozradíme, že kdysi provozovali i hospůdku přímo na zámku. Jmenovala se „U Bíleho koníčka„:

Příště vám představíme další zajímavé kousky. Ahoj!